Pieniny

Pieniny góry

Kochasz góry i marzysz o spędzeniu pośród nich możliwie największej ilości swojego wolnego czasu? Uwielbiam świeże powietrze i aktywny wypoczynek? Poznaj niezwykłe miejsce na turystycznej mapie Polski, jakim są niepowtarzalne Pieniny. Gwarantujemy, że ich urok na długo po zakończeniu wyjazdu, nie pozwoli Ci o nich zapomnieć.

Pieniny, są pasmem górskim, zlokalizowanym w łańcuchu Karpat. Owe pasmo, jakim są Pieniny, położone jest na południowym terytorium Polski i północnej Słowacji. Dwa przełomy Dunajca, dzielą Pieniny na trzy następujące części:

Pieniny Środkowe, inaczej zwane Pieninami Właściwymi, rozciągają się od Niedzicy do Przełomu Dunajca, między Sromowcami Niżnymi, a Szczawnicą. Charakteryzują się najwyższym szczytem o nazwie Trzy Korony, który osiąga wysokość do 982 metrów nad poziomem morza.

Pieniny Spiskie, leżą między przełomem Dunajca pod Niedzicą, a doliną Białki. W tym rejonie, za najwyższy szczyt jest uznany Żar, który może poszczycić się wysokością 879 metrów nad poziomem morza.

Z kolei Małe Pieniny, sięgają do doliny Popradu, a za najwyższy szczyt w tym miejscu, uznawana jest Góra Wysoka. Ze względu na swoją wysokość opiewającą na 1050 metrów nad poziomem morza, jest najwyższym szczytem Pienin.

Jeśli chodzi o genezę Pienin, okazuje się być ona najtrudniejszą historią wszystkich pasm górskich Karpat. Można by rzec, że są to najbardziej fascynujące i najmniej dotąd spotykane zjawiska, które podarowała nam matka natura.

Obecnie aktualna wersja historyków i genealogów podaje, że skały, które budowały Pieniny, powstały na dnie mórz w przeciągu kilku epokach geologicznych. Na przełomie kredy, zostały ostatecznie sfałdowane i wydźwignięte, a na początku trzeciorzędu, odbywała się fala ruchów tektonicznych, która powodowała kolejne przesunięcia płaszczyzn.

Biorąc pod uwagę sąsiednie regiony, to właśnie Pieniny, mogą poszczycić się korzystnym klimatem. Na przykład, na ich terytorium, zachmurzenie jest umiarkowane, a stoki południowe są silnie nasłonecznione. Ponadto, doliny potoków są znacznie bardziej chłodne.