0

Wąwóz Szopczański, szlak turystyczny

Jeśli wybieracie się na urlop w Pieniny, kochacie wspinaczki po górach i chcecie zwiedzić najpiękniejsze miejsca Pienin, to tuż za szczytem „Trzy Korony”, koniecznie wybierzcie się na jeden ze szlaków – a konkretnie – ten w kolorze żółtym. Zachęcamy do zwiedzenia bardzo urokliwego, bezpiecznego i dostosowanego dla każdego turysty – Wąwozu Szopczańskiego.

W wielu źródłach, wąwóz Szopczański zwany jest również Sobczańskim – co oczywiście jest błędem. Nie dajcie się zwieść. Wąwóz leży pomiędzy szczytem Trzy Korony a Podskalną Górą a dnem wąwozu płynie Potok Szopczański. Każdy kto jest miłośnikiem geologii, będzie wędrówką po tej trasie zachwycony. Już na początku trasy zobaczycie urokliwe urwiste zbocza Podskalnej Góry (Cieplica – według gwary lokalnej). Jako ciekawostkę, warto tutaj napisać, że badania naukowe udowodniły, że śniegi topnieją tu dużo szybciej niż w innych miejscach, gdyż temperatura tych skał jest aż o 1.5 stopnia Celsjusza wyższa niż w innych miejscach. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą aparat, bo będziecie mieli co fotografować! – Borówczana Skała, Oberwana Skała, Rojowa Skała, Pod Ogródki, Pod Ściany czy Ryfałzanowe Skały. Jeśli macie bystre oko, na pewno zauważycie, że jedna z gór, a konkretnie Oberwana Skała ma bardzo charakterystyczny żółty kolor, zaś ze Skały Borówczanej bije źródło, które tworzy śliczny, malutki wodospad. W zboczu Pod Ściany, o czym zapewne wie każdy fan poszukiwania skarbów są dwie jaskinie, w których podobno skarby zostały ukryte wiele, wiele lat temu.

Kiedy dotrzecie na koniec wąwozu, waszym oczom ukaże się piękne źródło Szopczańskie. Później możecie zejść do Krościenka nad Dunajcem.

Jeśli więc planujecie wyprawy w Pienińskie Góry, dobrze zaplanujcie swoje trasy, by na pewno nie pominąć żadnego szczytu, które bardzo różnią się od siebie i znajdziecie na nich bardzo ciekawą roślinność a nawet ptaszki i inną zwierzynę, występującą tylko i wyłącznie w Pieninach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *