0

Sokola Perć – szlak turystyczny

Sokola Perć

Sokola Perć to przepiękny szlak turystyczny, który znajduje się w Pieninach. Przynajmniej raz przeszedł go każdy turysta, która kocha Pieniny i spacery po jego okolicach. Sokola Perć jest fragmentem Głównego Szlaku Pienińskiego (o niebieskim kolorze). Sokola Perć prowadzi z Sokolicy aż na Bajków Groń – tam zaś – łączy się z żółtym szlakiem, który prowadzi z Krościenka do Sromowiec Niżnych.

Najwyższy z punktów na całej trasie to szczyt Czarteż o wysokości 774m n.p.m.

Najniższy z punktów na tej trasie to zaś Przełęcz Sosnów o wysokości 650 m n.p.m.

Trasy nie są jakoś bardzo skomplikowane, więc każdy piechur da sobie z nimi radę, nawet bez jakiegoś konkretnego, wcześniejszego przygotowania (oczywiście pamiętamy, że nie wybieramy się na szlaki górskie w sandałach, albo co gorsza klapkach… Mimo ostrzeżeń takich „turystów” w górach wciąż można spotkać…).

Ks. Walenty Gadowski (twórca tatrzańskiej Orlej Perci) utworzył Sokolą perć i to już już w roku 1026. Jak to zrobił? Połączył istniejące ścieżki i wytyczył kilka odcinków graniowych. Wtedy Sokola Perć nosiła jeszcze nazwę: „Pienińska Orla Perć” – aktualna nazwa pojawiła się w drukach dopiero rok później – w 1927 roku.

Ci, którzy kochają wodę i chcą przepłynąć się tratwą, mają tutaj okazję wreszcie spełnić swoje marzenie. Sokola Perć bowiem, rozpoczyna się właśnie przeprawą tratwą przez słynny Dunajec (trasa wyłączona z użytku zimą).

Po drugiej stronie rzeki biegnie piękna i bardzo urokliwa ścieżka. Po drodze na wzgórze znajdziecie mnóstwo atrakcji, które będą zapierać Wam dech w piersiach – chociażby Polana Sosnów, z wysokim na Krościenko. Kawałek dalej znajdziecie punkt widokowy, z którego możecie podziwiać Przełom Dunajca (szczyt Sokolicy).

Ci, którzy już zwiedzili tą trasę, są pewni, że jeszcze tutaj wrócą. Ci, których jeszcze tutaj nie było – polecamy! Wybierzcie się w Pieniny jak najszybciej i koniecznie zróbcie sobie wycieczkę na przepiękną Sokolą Parć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *