0

Sokolica – słynna Sosna w Pieninach

Sokolica

Kto kocha góry ten wie, że wspinanie się na ich szczyty nie jest tylko i wyłącznie zarezerwowane dla wytrwałych, wyszkolonych turystów. Szlaki są tworzone tak, by nawet niezbyt doświadczeni turyści dadzą sobie radę z wejściem na sam szczyt! Jednym z takich szczytów jest Sokolica, o wysokości 747 metrów. Szczyt ten, znajduje się w północno-wschodniej części Środkowych Pienin (w Pieninkach). Leży oczywiście na obszarze przepięknego, urokliwego, ze wspaniałymi widokami, roślinnością i zwierzyną – Pienińskiego Parku Narodowego.

Geologicznie – Sokolica jest częścią Pienińskiego Pasa Skałkowego, została ona zbudowana z bardzo trwałych i odpornych na wietrzenie – wapieni rogowcowych.

Z rzadkich w Polsce gatunków roślin na Sokolicy możecie spotkać – kokorycz żółtawą, oman plamisty, starzec pomarańczowy i wiechlinę styryjską, zaś kiedy przyjrzycie się urwiskom, możecie znaleźć gniazda takich ptaków jak pustułki i pomurniki.

Trzeba wspomnieć, że na południową ścianę Sokolicy (niesamowicie trudną technicznie) wspięło się dwóch krakowskich spinaczy w 1960 roku – byli nimi: Roman Łazarski i Jerzy Potocki.

Nazwa szczytu pochodzi od sokołów, które niegdyś tutaj gniazdowały. Od dawna, góra ta była celem wypraw wielu turystów – śmiało można rzec – że z całego świata. Sokolica tuż obok Trzech koron jest najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych.

Na szczycie Sokolicy widoki zapierają dech w piersiach. Stajecie na skalnej krawędzi, której pionowa przepaść ma prawie 100 metrów wysokości!

Jeśli wybieracie się na urlop w Pieniny, dobrze zaplanujcie swoją górską wycieczkę, by mieć pewność, że nie pominiecie żadnej atrakcji. Pamiętajcie, by wziąć ze sobą dobry aparat fotograficzny, bo będzie co fotografować! Widoki na każdym kroku, ciekawa roślinność i zwierzęta. Kupcie aktualną mapę, bo aktualne mapy na telefonach mogą tutaj zawieść – bo występują tu spore problemy z zasięgiem. Nigdzie indziej, jak właśnie tutaj zjednoczycie się z naturą, odpoczniecie i będziecie się świetnie bawić podczas wędrówki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *