0

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem

Pieniny to przepiękne pasmo górskie, które mieści się w łańcuchu Karpat. Leży w południowej Polsce i północnej Słowacji, jest najwyższą częścią bardzo długiego pasa wapiennych skałek. Kto uwielbia górskie wyprawy, czy to piesze, rowerowe czy na nartach; ten na pewno już tutaj był i wraca ponownie. W artykule tym chcielibyśmy zaproponować wspaniałą wyprawę, odbywającą się głównie latem -a mianowicie – Spływ Dunajcem.

Spływ Dunajcem to niewątpliwie jedna z największych, o ile nie największa atrakcja Pienin. Są dwie opcje spływu: tratwą z flisakami, jeśli jesteś za „bezpieczniejszą” wersją spływu, albo rafting – by poczuć spory zastrzyk adrenaliny!

Osoby, które chcą płynąć tratwą, wsiadają na przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach a swoją wyprawę wodną, kończą w Szczawicy, albo kawałek dalej – w Krościenku.

Trasa ma aż 8 kilometrów, a rzeka tworzy 7 dużych pętli. Ten odcinek tworzy oczywiście rezerwat ścisły Pienińskiego Parku Narodowego.

Spływy turystyczne sięgają aż 30 i 40 lat XX wieku, ich pomysłodawcą był właściciel Szczawnicy – Józef Szalay.

Najważniejsze informacje dla turystów: Sezon trwa od 1 kwietnia aż do 31 października. Flisacy spływają każdego dnia, z wyłączeniem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała.

Jak już wspomnieliśmy, spływ rozpoczyna się z przystani w Sromowcach-Kątach, gdzie możecie śmiało zostawić swój samochód, znajdziecie tu też punkt informacji turystycznej i kasę biletową, która czynna jest w:

-kwietniu od 9-16

-maj-sierpień od 8.30-17

-wrzesień 8.30-16

-październik 9-15 (po zmianie czasu na zimowy kasa czynna tylko do 14)

Trzeba wspomnieć, że spływ można zacząć z dwóch miejsc, o pierwszym wspomnieliśmy a drugim są: Sromowce Niżne, u podnóża Trzech Koron, jest tam przystanek na trasie spływu.

Docelowe przystanie są dwie: Szczawnica i Krościenko.

-Jeśli zechcecie zatrzymać się w Szczawnicy to długość trasy wyniesie około 18km (około 2.15min)

-Jeśli zaś zechcecie dopłynąć do Krościenka to długość trasy wydłuży się do 23km (około 2.45min)

Trzeba zaznaczyć, że jeśli trasę zaczniecie od Sromowców Niżnych, to pierwsza trasa wyniesie tylko 12 km, a druga 17km.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *