0

Góra Wdżar – Kluszkowce

Wdżar to szczyt położony na granicy Pienin i Gorców, ma wysokość aż 767m npm. Znajduje się dokładnie w miejscowości Kluszkowce, w której atrakcji turystycznych nie brakuje! Na samą Górę Wdżar można wjechać oczywiście kolejką linową. Góra posiada bardzo ciekawą budowę geologiczną, między innymi dlatego, że znajdują się tu pokłady skał wulkanicznych – andezytu. Stąd właśnie legendy o wulkanie (wygasłym oczywiście), choć jego istnienie nie zostało naukowo potwierdzone. Zaś sam Andezyt wydobywano tutaj już w XIX wieku, zaś jego eksploatacje zakończono dopiero w latach 80-tych XX wieku. Z tego surowca powstało tu wiele dróg a nawet całych domostw we wsi.

Na początku XXI wieku, na Gorze Wdżar wzniesiono wyciąg krzesełkowy, który jest częścią bardzo słynnego Ośrodka Narciarskiego „Czorsztyn’Ski”. Sam wyciąg funkcjonuje cały rok – nie tylko zimą. Tak więc korzysta z niego wielu turystów – zarówno Ci piesi jak i rowerowi, dla których zbudowano na górze kilka tras rowerowych o różnym stopniu trudności.

Na Górze Wdżar jest jedno jedyne w Polsce stanowisko rozrzutki brunatnej – to paprotka, z gatunku arktyczno-alpejskiego. Występują tu również (w jako jedynym miejscu w całej Polsce) bardzo rzadkie anomalia magnetyczne. Zaś na stokach góry znajdują się kamieniołomy, są one oczywiście nieczynne. Ich nazwy to: Snozka, Tylka i Lisi Łom.

Kamieniołom Snozka który znajduje się na południowej stronie, co prawda jest terenem prywatnym, ale wykorzystywany jest przez wspinaczy skałkowych. Wdżar to też jedno z niewielu oficjalnych miejsc startowych paralotniarzy. To właśnie tutaj zostały ustanowiony pierwsze polskie rekordy w tej dziedzinie – w 1977 – rekord wzniesienia nad poziom startu.

Góra Wdżar to wspaniałe miejsce na wycieczkę dla całej rodziny, dla tych, którzy wolą wygodę (wyciąg krzesełkowy), albo kochają adrenalinę (zjazdy rowerowe). Ci, którzy kochają obserwować przyrodę – nie będą chcieli stąd wracać!

Góra Wdżar – zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *