0

Zamek Dunajec w Niedzicy

zamek Dunajec

Pieniny to przepiękne, bardzo malownicze pasmo górskie w łańcuchu Karpat, leży w południowej Polsce i północnej Słowacji. Jadąc tutaj na wakacje – czy to latem czy zimą – nikt nie może narzekać na nudę. Atrakcji jest tutaj w bród, a jedną z nich jest możliwość zwiedzenia wspaniałego Zamku W Niedzicy, który dziś jest oczywiście zagospodarowany na muzeum-hotel i restaurację. Dzięki czemu jest jedną z największych i najpiękniejszych atrakcji historycznych województwa małopolskiego. Wycieczka do Zamku może zająć praktycznie cały dzień, można tu zjeść obiad, napić się kawy, albo zarezerwować nocleg w hotelu, jeśli zechce się zostać tu na dłużej.

Zamek Dunajec, mieszczący się w Nidzicy to średniowieczna warownia, która zbudowana jest na prawym brzegu Czorsztyńskiego Zbiornika. Najprawdopodobniej zamek ten został wzniesiony na początkach XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego, wcześniej prawdopodobnie znajdowała się tu inna budowla obronna. W średniowieczu (a nawet później) na uposażenie zamku składały się dobra, które wchodziły w skład Zamagurza.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć tutaj o legendzie, według której pod koniec XVIII na zamku a także w jego okolicach rezydowali Inkowie. Potomkowie Tupaca Amuru II, którzy uciekali przed hiszpańskimi prześladowcami. Na terenie zamku Inkowie podobno ukryli część skarbu, który prawdopodobnie miał być przeznaczony na sfinansowanie powstania przeciwko Hiszpanii.

Ci, którzy mają dobre oko, zauważą, że właśnie ten zamek był wykorzystany na planie filmowym serialu „Janosik” i „Wakacje z duchami”. Kręcono tu również zdjęcia do filmu „Zemsta”.

Zwiedzanie zamku jest możliwe cały rok, ale o ustalonych porach: od 01.05 do 30.09 codziennie od 9:00 – 19:00 (ostatnie wejście o godzinie 18.30) oraz od 01.10 do 30.04 od 9:00 – 16:00 (z wyjątkiem poniedziałków).

Cennik zwiedzania zamku i wozowni to 14zł za bilet ulgowy i 19zł za bilet normalny. Możliwe jest również zwiedzenie Spichlerza, ale tylko od maja do września i jest dodatkowo płatne 5zł za osobę.

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *