0

Wąwóz Homole w Pieninach

Wąwóz Homole to bardzo znana i najchętniej odwiedzana przez turystów atrakcja przyrodnicza Pienin.

Głęboko wcięty wąwóz znajduje się na obszarze wsi Jaworki (w Małych Pieninach). Wspaniałe widoki, malownicze kaskady, które były i nadal zresztą są inspiracją dla wielu artystów. Nie można nie zauważyć wspaniałych, wysokich, kolorowych ścian, które mają aż po 120 metrów. Są one zbudowane z białego i czerwonego wapienia krynoidowego. Kto kocha florę, ten zobaczy tu piękne porosty. Znajdziecie też tutaj wiele zwierząt, które mają tu swoje schronienia (puchacz, sokolik pustułka albo jaszczur plamisty). Należy pamiętać, że obszar ten jest objęty ścisłą ochroną! Niczego stamtąd nie zabierajcie!

Legendy sprawiły, że na terenie wąwozu poszukiwano dawniej nie tylko cennych kruszców, ale również ukrytych skarbów.

Jeśli lubicie spacery, po niezbyt skomplikowanych ścieżkach, to polecamy wybrać się zielonym szlakiem po dnie wąwozu Homole, który prowadzi do Jaworek. Po obu stronach pięknej ścieżki znajdują się zapierające dech w piersiach malownicze skałki. Mimo, że to jedna z łatwiejszych tras, pamiętajcie o odpowiednim obuwiu, droga jest bowiem kamienista.

Wąwóz Homole to część rezerwatu, który oczywiście nosi nazwę Kanionu (należą do niego też Czajakowa Skała a także boczna część dolinki Koniowskiego Potoku).

Warto zaznaczyć, żeby mieć przy sobie „drobne” – bowiem w sezonie, za wejście na teren wąwozu są pobierane opłaty (1.50zł).

Pamiętajcie, że Wąwóz jest rezerwatem. Oznacza to, że nie można się poruszać po nim jak się chce, ale tylko po wytyczonych szlakach. Trasy są bardzo zadbane, by łatwo i bezpiecznie dało się poruszać po ścieżkach, są na nich zamontowane dodatkowe mostki czy schodki, które umożliwiają przejścia w trudniejszych miejscach. Wyjście ze szlaku przez Homole kończy Dolina Dubantowska, gdzie możesz spotkać innych turystów, ponieważ jest to miejsce odpoczynku, znajdziesz tu ławki i stoły. Znajdują się tu również tzw. Kamienne Kręgi, które naprawdę warto zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *