0

Zamek w Czorsztynie – warownia na straży Pienin!

Zamek w Czorsztynie to (nie boimy użyć się tego określenia) najbardziej tajemnicza i zarazem najpiękniejsza atrakcja turystyczna tego regionu. Na temat zamku powstało bardzo wiele legend, które zresztą przetrwały po dziś dzień.

Zamek wzniesiony został w XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego, zamek miał być warownią graniczną, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego i dyplomatycznego. Kojarzycie Zawiszę Czarnego z Garbowa? To on zamieszkiwał twierdzę królewską, jako starosta.

Skąd w ogóle nazwa „Czorsztyn” ?

Nazwa pojawiła się jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. W dokumentach, nazwa pojawiła się w roku 1348. Najprawdopodobniej, nazwa wywodzi się z niemieckiego słowa „Schorstein” bądź „Schorrenstein” – oznacza to: ostro sterczącą, wystającą skałę – chyba wiadomo, dlaczego? 😉

Historia zamku jest niesamowicie ciekawa i bardzo burzliwa. Kilkukrotnie bowiem, zamek był zdobywany i oblężony. W roku 1795 zamek został doszczętnie zniszczony, przez pożar – od tego czasu popadał w ruinę. Pozostałości zamku, które w późniejszym czasie odbudowano i odrestaurowano są aktualnie pod pieczą Pienińskiego Parku Narodowego – oczywiście możemy je zwiedzać!

Nie tak dawno odgruzowano też średni zamek, dzięki czemu trasa zwiedzania bardzo się wydłużyła. Nie wolno zapomnieć również o Baszcie Baranowskiego, która zostaje utrzymana w formie zakonserwowanych ruin – nie ma tam ani zadaszenia, ani okien, ani nawet drzwi.

Położenie zamku prawdopodobnie wcale nie jest przypadkowe. Zamek wzniesiono na szlaku handlowym z Krakowa do Budy, stanowił on zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej.

Ważne informacje dla zwiedzających:

Zwiedzanie ruin zamku jest możliwe w okresie letnim – od maja do września, od 9-18. Zaś w okresie zimowym – od października do kwietnia, od 10-15.

Cena biletu to zaledwie 6zł dla dorosłego i 3zł dla dziecka powyżej 7 roku życia, dzieci młodsze mają wstęp darmowy.

więcej przeczytacie tutaj: https://www.pieninypn.pl/pl/992/0/zamek-czorsztyn-zwiedzanie.html

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *